Rektoskopia a príprava

Rektoskopia - nebolestivé vyšetrenie
konečníka a jej priebeh

Rektoskopia je nebolestivé prístrojové vyšetrenie konečníka jednorazovým rektoskopom so zväčšovacou optikou, pričom lekár vyšetrí análny kanál a konečník, do výšky jeho konca pred vstupom do hrubého čreva. V Proktovene by Dr. Ištok používame na rektoskopiu priesvitný plastový jednorazový rektoskop, ktorý meníme u každého pacienta za nový.

Pacient po príprave leží na ľavom boku s pokrčenými kolenami. Po zavedení gélovej lokálnej anestézie lekár jemne zavedie rektoskop. Pacient necíti bolesť, ale tlak v konenčíku. Ak by pocítil bolesť, lekár nepokračuje vo vyšetrení. Podľa nálezu vykonávame hlavne diagnostiku na stanovenie nálezu a stupňa ochorenia. Podľa potreby lekár odoberá bezbolestne vzorky sliznice konečníka a polypov a zasiela ich na histologické vyšetrenie. Vieme v jednom sedení liečiť hemoroidy Barronovou ligatúrou, alebo v lokálnej anestézii urobiť rádiofrekvenčnú abláciu uzla hemoroidu metódou Rafaelo. Po vyšetrení pacient odchádza domov alebo do práce a nepociťuje bolesti.

Na konci rektoskopického vyšetrenia lekár zhodnotí nález a navrhne pacientovi postup liečby s návrhom ceny zákroku, pričom dostane informovaný súhlas na daný zákrok dopredu. V súhlase je podrobne informovaný o príprave, postupe zákroku a o možných komplikáciách. Z vyšetrenie si pacient odnáša lekársky nález a podpísaný informovaný súhlas lekárom, aby si ho mohol doma v pokoji preštudovať.

príprava na rektoskopiu

Informovaný súhlas

Na zákrok si prinesiete lekársky nález a informovaný súhlas, ktorý v deň zákroku na recepcii podpíšete.

Po menštruácií 5 a viac dní

Ženy by mali prísť po menštruácií najmenej 5 a viac dní kvôli prevencii zvýšenej krvácavosti a tvorby modrín.

Lieky

Pred zákrokmi v oblasti konečníka sa nesmú brať 7 dní lieky na „riedenie krvi“ ako Warfarin alebo lieky zo skupiny NOAC (Xarelto, Pradaxa, Eliquis...) a užívať lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej a Ibuprofénu ako Anopyrin, Brufen, Ibuprofen. Podľa potreby prechod na Fraxiparine 0,4s.c.

Strava

1 deň pred zákrokom odporúčame ľahšiu stravu, no nehladovať. Ráno, v deň zákroku môžete jesť aj piť. 2 hodiny pred zákrokom nepite kávu.

Prípravok na klyzmu

Prípravok na klyzmu si aplikujete do konečníka v ľahu na boku v deň zákroku cca 45 min pred termínom zákroku. Po aplikácii zadržujete v konečníku obsah klyzmy a do cca 15 -30 min, pocítite nutkanie na stolicu a vyprázdnite sa. Zvyčajne sa ide na stolicu 1-2 x. Prípravok na klyzmu dostanete ako pacient na recepcii od nás pri objednaní termínu zákroku.

Proktovena

Ordinačné hodiny

Pondelok

8:00 — 15:30

Utorok

8:00 — 15:30

Streda

8:00 — 17:00

Štvrtok

8:00 — 15:30

Piatok

8:00 — 12:00

Adresa

Zátišie 5, 831 03 Bratislava

Bezplatné parkovanie je k dispozícii po dobu 3 hodín v nákupnom centre Vivo. Parkovanie na okolitých komunikáciách je rovnako bezplatné. Parkovanie na chodníkoch je zakázané.

Odoberať novinky

Zadajte svoj e-mail a nechajte si pravidelne zasielať naše novinky