príprava pred zákrokom na konečník

Operácie konečníka sú vykonané v lokálnej anestéze v polohe na bruchu a pacient 3 hodiny po zákroku nemá bolesti vzhľadom na aplikovanú lokálnu tumescenčnú anestézu konečníka.

Informovaný súhlas

Na zákrok si prinesiete lekársky nález a informovaný súhlas, ktorý v deň zákroku na recepcii podpíšete.

Prípravok na klyzmu

Prípravok na klyzmu si aplikujete do konečníka v ľahu na boku v deň zákroku cca 45 min pred termínom zákroku. Po aplikácii zadržujete v konečníku obsah klyzmy a do cca 15 -30 min, pocítite nutkanie na stolicu a vyprázdnite sa. Zvyčajne sa ide na stolicu 1-2 x. Prípravok na klyzmu dostanete ako pacient na recepcii od nás pri objednaní termínu zákroku.

Po menštruácií 5 a viac dní

Ženy by mali prísť po menštruácií najmenej 5 a viac dní kvôli prevencii zvýšenej krvácavosti a tvorby modrín.

Lieky

Pred zákrokmi v oblasti konečníka sa nesmú brať 7 dní lieky na „riedenie krvi“ ako Warfarin alebo lieky zo skupiny NOAC (Xarelto, Pradaxa, Eliquis...) a užívať lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej a Ibuprofénu ako Anopyrin, Brufen, Ibuprofen. Podľa potreby prechod na Fraxiparine 0,4s.c.

Strava

1 deň pred zákrokom odporúčame ľahšiu stravu, no nehladovať. Ráno, v deň zákroku môžete jesť aj piť. 2 hodiny pred zákrokom nepite kávu.

Po zákroku

Kontroly

Odporúčaná prvá kontrola podľa typu zákroku o 2 až 7 dní a potom kontrola o 3 týždne. Pri obtiažach je potrebná kontorla skôr, prosím objednajte sa cez recepciu. Ďalšie kontroly nasledujú o 3 mesiace a o 6 mesiacov , kde sa robí rektoskopia.

Strava

Po zákroku nehladujte, ale voľte ľahšiu nedráždivú stravu ( vyhnite sa čili, koreniu, veľa kávy,oriešky ...)

Starostlivosť po zákroku

2 hodiny po zákroku výmeňte krytie Suprasorb A (aguacel) a potom podľa pretekania striedajte s vatovým tampónom, a tenkou slipovou vložkou. Po zákroku je dôležité minimalizovať lokálne dráždenie a dotýkanie, vtláčanie, fénovanie, chladenie, a podobné manévre na konečník. Po stolici sa vždy opláchnite a po sprche sa utrite dosucha. Pri stolici veľmi netlačte. Minimalizujte dĺžku sedenia na toalete.

Lieky a strava, ktorá pomáha

2 hodiny po zákroku užite Dexadol 1 sáčok. Pri bolesti môžete požiť ďalšie analgetiká o 8 až 10 hodín a na noc pri bolesti si dajte 1 tabletu Skudexa. Pokiaľ sa prejavujú bolesti konečníka 3 až 5 dní po zákroku, môžete užívať analgetiká, napr. Dexadol 1 sáčok 2-3x denne, alebo Brufen 400mg 2*1 tbl, na zníženie spazmu konečníka a na prevenciu zápalu.

Proti opuchu užívajte 4 týždne od zákroku Flebaven 4 dni 3x1 tabletu, 3 dni 2x1 tabletu, a potom 1 tabletu ráno alebo Detralex 4 dni 3x2 tablety, 3 dni 2x2 tablety a potom 2 tablety.

Pri tuhej stolici skúste zjesť 1 až 2 jablká denne so šupkou, vločky, otruby, glycerínový čipok podávajte 1x denne, prípadne prisypte 1 až 2 lyžičky psylia do jogurtu alebo detskej vyžívy a pod., alebo laktulózy 1 až 2 odmerky denne a piť 2-2,5 litra tekutiny denne.

2 týždne po zákroku: dávajte si pozor na silný kašeľ, na pohyb na bicykli a na cviky na panvové dno, predovšetkým tie, kde ide o zdvíhanie ťažkých bremien a tým zvýšený tlak, napr. drepy

Podľa nálezu aplikujte lokálne maste alebo čipky Proctis M,Emotralex 2x denne. Pri bolesti aplikujte masť Doloproct 2-3x denne.

Proktovena

Ordinačné hodiny

Pondelok

8:00 — 15:30

Utorok

8:00 — 15:30

Streda

8:00 — 17:00

Štvrtok

8:00 — 15:30

Piatok

8:00 — 12:00

Adresa

Zátišie 5, 831 03 Bratislava

Bezplatné parkovanie je k dispozícii po dobu 3 hodín v nákupnom centre Vivo. Parkovanie na okolitých komunikáciách je rovnako bezplatné. Parkovanie na chodníkoch je zakázané.

Odoberať novinky

Zadajte svoj e-mail a nechajte si pravidelne zasielať naše novinky