ŠPECIALIZOVANÁ PROKTOLOGICKÁ AMBULANCIA

POKROKOVÁ BEZBOLESTNÁ LIEČBA

Áno, bezbolestne, a bez hospitalizácie. S rešpektom a citlivo. Na Slovensku sme jednotkou v operáciách konečníka. A to už od roku 2016, kedy sme ako prví vykonali laserovú operáciu konečníka LHP (laser hemoroido plasty). Od roku 2017 operujeme aj metódou RFA-Rafaelo a neustále sa profesionálne posúvame. Príďte sa s nami porozprávať.

NIE STE V TOM SAMI

PROBLÉM S KONEČNÍKOM DNES TRÁPI MNOHO ĽUDÍ

Vy však nemusíte patriť medzi nich. Vyriešiť ho môžete aj za jeden deň a rovno ísť domov. Všetky zákroky totiž vykonávane bez hospitalizácie a bez celkovej anestézie s najmodernejšími prístrojmi, aké sa používajú v Švajčiarsku, Nemecku či Švédsku.

Dôležité upozornenie

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že naše chirurgické centrum nemá na operácie a výkony uzavreté zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Z tohto dôvodu nie sú tieto operácie hradené zo zdravotného poistenia. • Nie je potrebné odporúčanie, resp. mať výmenný lístok od všeobecného lekára. • Prvé, vstupné vyšetrenie, kde sa určí ďalší postup je spoplatnené sumou 120 EUR. • Po vstupnom vyšetrení pacient podľa potreby dostane termín na rektoskopické vyšetrenie. Cena terapeutických výkonov sa určí po vstupnom a rektoskopickom vyšetrení a závisí od konkrétneho nálezu. Pacient sa následne rozhodne, či s odporúčaným návrhom liečby súhlasí. • V Proktovene liečime ochorenia konečníka a kŕčových žíl bez hospitalizácie a bez celkovej anestézy, preto nepotrebujeme interné predoperačné vyšetrenie a pacient nemusí byť pred zákrokom nalačno. Po výkone pacient sám bez bolesti odchádza a bez problémov odšoféruje autom domov.

PROKTOLÓGIA

MÁTE NIEKTORÝ Z TÝCHTO PROBLÉMOV?

Názor ďalšieho odborníka- second opionion

Lekár Vám navrhol diagnózu a liečbu a nie ste si istý? Nadobudnite istotu u nás. MUDr. Ištok je pravidelne prizývaný na poskytovanie tzv. "second opinion" aj ku komplikovaným zdravotným prípadom do zahraničia. A rád aj Vám poskytne druhý nestranný odborný názor.

Hemoroidy - všetky štádiá zlatej žily

Hemoroidy, zlatú žilu, pozorujeme u 60 % - 90 % populácie. Ale len 50 % pacientov si tento problém prizná. Až 70 % pacientov, ktorí majú varixy na lýtkach alebo nejakú formu chronického žilného ochorenia trápia aj hemoroidy. Hemoroid, zlatá žila, je vlastne vakovito rozšírená žila pod sliznicou v oblasti sliznice análneho kanála. Pri liečbe treba preto liečiť hlavne prívodné vyživovanie cievy, aby sa predišlo recidívam.

Prečítajte si viac na našom blogu problematike kožných znamienok.

Polypy, kondylomy

Análne polypy a konylomy sú výrastky na sliznici análneho kanála alebo konenčíka a sú častým ochorením. Spôsobujú rôzne nepríjemné pocity apríznaky ako svrbenie, perianálny ekzém, krvácanie z análneho kanála, bolesti v mieste polypu, pocit vychádzania útvaru pri stolici a nutkanie na stolicu. Tieto príznaky môžu byť zamieňané s pokročilou formou hemoroidálneho ochorenia, preto je dôležité ich dôkladne diagnostikovať a odlíšiť aj od zhubných nádorov konečníka v análnom kanáli. To sa dosiahne histologickým vyšetrením odobratých vzoriek, čo je možné vykonať pri rektoskopii alebo operačne v ambulancii v lokálnej anestézii. Okrem toho sa odporúča vyšetrenie celého hrubého čreva kolonoskopickým vyšetrením v GAE ambulanciách, aby sa vyhodnotila celková zdravotná situácia a zistili možné ďalšie polypy aj v hrubom čreve. Kondylómy sú iný typ výratkov a ošetrujeme ich laserom, robime histologiu a riešime v spolupráci s dermatológmi a imunológmi.

Prečítajte si viac na našom blogu.

Trhlina - fissura

Análna trhlina, známa ako fissura, sprevádza ju silná bolesť pri stolici, krvácanie a sťah konečníka. Príčiny je v tvrdej stolici, zápche a úsilnom tačení na stolicu. Rozlišuje akútne a chronické trhliny, ktoré môžu byť komplikované s výskytom polypov. Liečba zahŕňa konzervatívne metódy, ako lokálne masti a dietné zmeny, a pri zlyhaní konzervativje terapie robíme v lokálnej anestézii ambulatné chirurgické riešenia s použitím rádiofrekvenčnej extirpácie alebo ošetrenie laserom.

Prečítajte si viac na našom blogu.

Ekzém konečníka

Svrbenie konečníka je spôsobené ekzémom, pri ktorom je podráždená kože a sliznice análného otvoru. Príznaky zahŕňajú svrbenie, nepríjemný pocit v oblasti konečníka, pocit vlhkého konenčíka, objavenie krvi na toaletnom papieri pri vzniku trhlín na spojení sliznice a kože análneho kanála. Toto svrbenie sa môže vyskytovať v súvislosti s rôznymi ochoreniami konečníka, ako sú polypy, hemoroidy, trhliny a fistuly. Môže sa tiež objaviť pri zápalových ochoreniach čreva (ulcerozna kolitída, Crohnova choroba), nádorových ochoreniach a iných zdravotných problémoch. Svrbenie konečníka nie je zvyčajne spôsobené zhoršenou hygienou, ale skôr nadmernou hygienou a používaním produktov, ktoré môžu podráždiť pokožku.

Prečítajte si viac na našom blogu.

Fistuly konečníka análne a perianálne

Fistula je kanálik alebo otvor v okolí konečníka, cez ktorý môže unikať stolica alebo hnis. Spôsobuje nepríjemný pocit a obmedzuje hygienu pacientov, pretože dráždi pokožku. Príčinou je často perianálny absces, ktorý vzniká zapálením vývodu análnej žľazy. Diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie, rektoskopiu, kolonoskopiu a ďalšie vyšetrenia. Chirurgické riešenia, ako discízia, elastická ligatúra a laserová operácia FiLaC, sa vykonávajú ambulantne v lokálnej anestézii a umožňujú rýchlu rekonvalescenciu s minimálnymi komplikáciami.

Prečítajte si viac na našom blogu.

Bolesti konečníka

V Proktologickej ambulancii vyšetrujeme aj rozne neprijemné pocity a bolesti v oblasti konenčíka a patrame po pričime. Može ist o vyššie spomenuté ochorenia konenčíka a aj o chorenia panvového dna, ako prolapsy, inkontinencia, či urologicko gynekologické príčiny.

Previsy - duplikatúry konečníka

Análne previsy sú voľné kožné výrastky z análneho otvoru. Môžu sa objaviť napríklad po trombotizácii hemoroidov, pri dlhodobých neliečených hemoroidoch, po ťažších pôrodoch, ale aj pri chronickej análnej trhline. Ich prítomnosť môže byť bolestivá a vyžadovať chirurgickú liečbu, ktorá sa realizuje ambulantne v lokálnej anestézii. Po dôkladnom proktologickom vyšetrení sa používa rádiofrekvenčný skalpel na minimalizáciu poškodenia okolitých tkanív, čo znamená menší opuch po zákroku.

Prečítajte si viac na našom blogu.

Trombotizované hemoroidy

Trombotizované hemoroidy, známe aj ako bolestivé uzlíky zlatej žily, spôsobujú náhlu bolesť a tvorbu uzlíka v análnej oblasti. Ignorovanie môže viesť k masívnemu krvácaniu na 3.-4. deň. Opakujúce sa zápaly spôsobujú zdurenia a previs konečníka. Včasná diagnostika a liečba predídu komplikáciám. Pri trombotizácii je dôležitá návšteva lekára do 3-5 dní pre bezbolestné odstránenie hrčky.

Prečítajte si viac na našom blogu.

U NÁS VŽDY VIETE, ČO VÁS ČAKÁ

1

Vstupná konzultácia. Prečítajte si viac.

2

Komplexná diagnostika a liečebný plán.

3

Príprava na zákrok a rektoskopia. Prečítajte si viac.

4

Ambulantný zákrok. Prečítajte si viac.

5

Kontrolné konzultácie.

MODERNÉ ZÁKROKY BEZ HOSPITALIZÁCIE A V LOKÁLNEJ ANESTÉZE

R

Rektoskopia

Lekár využíva tenký jednorázový rektoskop na vizuálne vyšetrenie a skúmanie vnútorných častí konečníka po dolnú časť hrubého čreva- tzv. sigmu.

Zistite ako sa pripraviť na zákrok.

G

Gumičkovanie-Baronova ligatura zlatej žily

Elegantná, rýchla, nebolestivá metóda, bez zásahu do integrity análneho kanála či zvieračového aparátu. Liečba pozostáva maximálne z 3-4 sedení, až 80 % prípadov sa dá liečiť “gumičkovaním” do štádia Gr.II. Vo vyšších štádiach je vhodnejšia operačná liečba.

P

Operačné liečenie zlatej žily podľa Parksa

Veľmi šetrná ambulatná liečba s minimálnou pooperačnou bolesťou. Cieľom zákroku je podviazanie prívodnej cievy hemoroidu, aby sa zastavil prítok krvi v danom mieste a hemoroid potom vyrežeme pomocou rádiofrekvenčného skalpela.

H

Operácie polypov a kondylomov s histológiou

Zakladom liečby je ich odstránenie a hlavne odoslane na histologiu. Análne polypy sú nezhubné nádory análneho kanála vychádzajúce zo sliznice. Sú veľmi častým ochorením análneho kanála. Pri vyšetrení možme vidieť jednoduche výrastky a až viaceré , ktoré pripomínajú rakovinu. Kondylómy sú iný typ výratkov a ošetrujeme ich laserom, robime histologiu a riešime v spolupráci s dermatológmi a imunológmi.

R

Rafaelo - rádiofrekvenčná koagulácia zlatej žily

Rafaelo - rádiofrekvenčná koagulácia je jednou z moderných šetrných metód odstránenia hemoroidov kde zdroj tepla su radiofrekvenčné vlny, v lokálnej anestézii, bez hospitalizácie.

L

LHP - laser hemoroido plasty - laserová koagulácia hemoroidov

Laser hemoroido plasty - je jednou z moderných šetrných metód odstránenia hemoroidov v lokálnej kde zdroj tepla je laser -svetelna tepelná energia, v lokalnej anestézii, bez hospitalizácie.

F

Operácie fistúl laserom - technika FILAC

Operácie fistúl sú chirurgické zákroky, ktoré sa vykonávajú na odstránenie análnych fistúl, čo sú abnormalné kanaliky medzi konečníkom a okolitými tkanivami. jednou z moderných metod uzavratia fistulyje FILAC kde je zdroj tepla Diodovy laser. Ak zdroj tepla je radiofrekvencia je to technika FISTURA. Obom technikám predchádza dokladne vyšetrenie a zavedenie drenu na mimimalne 2 mesiace do vyprazdenia abscesu a minimálnej prokdcii tekutiny vo fistule. Uspešnosť tehnik je cca 70 % .

B

Operácie trhlín - fissúr konečníka klasicky alebo laserom fy Biolitec

Základným princípom liečby trhlin je odstránenie tuhých fibrotických okrajov trhliny. Rádiofrekvenčným skalpelom sa odstránia chronické fibrózne tkanivá, ktoré bránia hojeniu trhliny. Spodina fisúry sa ošetrí buď laserom alebo sa liznia zošiva. Pri veľkých trhlinách doplňami techniku na zmiernenie sťahu konečníka tzv. sfinkterotómie, kde sa nareže zvierač tak, aby nevznikla inkontinencia. Pri súčasnom modernom použití lasera sa sfinkterotómie prestavajú používať, nakoľko laserová metóda je šetrná, skracuje hojenie a zmenšuje pooperačnú bolesť.

E

Operácie fistúl konečníka - elastické ligatúry

Operácie fistúl sú chirurgické zákroky, ktoré sa vykonávajú na odstránenie análnych fistúl. Elasticka ligatura je zakladná technika pri ktorej sa vypradni perianálny absces. Špecialny silikonovy dren sa ponecha minimálne 2 mesiace do vypradznenia abscesovej dutiny a čakáme na zmenšenie secernácia vytekania tekutiny z fistuly.

Prečítajte si viac na našom blogu.

RADY A PREVENCIA

Štatistiky ukazujú, že na Slovensku viac ako 60% pacientov ma problémy s konečníkom a ¼ pacientov prichádza na vyšetrenie neskoro. Stačí pritom ambulantne absolvovať nebolestivé vyšetrenie - rektoskopiu v centre Proktovena, kde následne po stanovení diagnózy prebieha liečba nebolestivo a bez hospitalizácie.

Nepodceňujte preventívne vyšetrenie konečníka - rektoskopiu, pri ktorej sa môže zachytiť a následne ambulantne odstrániť skoré štádium rakoviny čreva a konečníka.

Aj obezita patrí k faktorom, ktoré môžu spôsobovať vznik hemoroidov alebo rýchlejšie zhoršovanie stavu tohto ochorenia.

Ak máte BMI viac ako 30, tak patríte k skupine ľudí, ktorí medzi novoročné predsavzatia zaraďujú aj pohyb, cvičenie, fitness a redukciu hmotnosti diétnymi opatreniami.

Vplyv na vznik zlatej žily má mnoho faktorov, jedným z nich je nedostatok pohybu. Pre proktologických pacientov však nie sú vhodné všetky športy. Určite im však spravíte službu kúpou kurzu jógy, bežeckými teniskami alebo turistickými palicami.

Pite dostatok tekutín, asi 2 litre denne, jedzte nedráždivú stravu bohatú na vlákninu, snažte sa pravidelne vyprázdňovať, nezdvíhajte ťažké veci, nepoužívajte pri hygiene dráždivú kozmetiku, nenoste tesné odevy, nekonzumujte chilli a v akútnom štádiu sa snažte vyhýbať bicyklu.

Proktovena

Ordinačné hodiny

Pondelok

8:00 — 15:30

Utorok

8:00 — 15:30

Streda

8:00 — 17:00

Štvrtok

8:00 — 15:30

Piatok

8:00 — 12:00

Adresa

Zátišie 5, 831 03 Bratislava

Bezplatné parkovanie je k dispozícii po dobu 3 hodín v nákupnom centre Vivo. Parkovanie na okolitých komunikáciách je rovnako bezplatné. Parkovanie na chodníkoch je zakázané.

Odoberať novinky

Zadajte svoj e-mail a nechajte si pravidelne zasielať naše novinky