online konzultácie

Fistula je kanálik alebo otvor v oblasti konečníka, alebo v jeho okolí, z ktorého odchádza stolica alebo hnis. Toto nepríjemné ochorenie obmedzuje hygienu  pacienta nakoľko sa vo fistule tvorí tekutina, ktorá vyúsťuje na kožu a dráždi ju. Taktiež je narušená intimita pacienta.

Fistula má dve ústia. Jedno ústie je vonkajšie, ktoré sa nachádza na koži v blízkosti análneho otvoru. Druhé ústie je vnútorné a nachádza sa v análnom kanáli, alebo v dolnej časti rekta, alebo v oblasti vagíny.

Jednou z príčin vzniku fistuly je perianálny /okolo konečníkový/ absces, ktorý vzniká zapálením vývodu análnej žľazy, uloženej v stene hornej časti análneho kanála. Vytvorí sa tak hnisová kolekcia – čiže absces. Vtedy ma pacient bolesti a teploty, ktoré zvyčajne na 3.-5. deň ustúpia po prederavení abscesu na povrch kože a tým vznikne otvor fistula.

Diagnostika fistúl

  • Klinické vyšetrenie skúseným chirurgom proktológom
  • Rektoskopia
  • Kolonoskopia na vylúčenie zápalového ochorenia čreva M Crohn a Ulcerózna kolitída
  • Fistulografia pod CT
  • MRI - Magnetic Resonance Imagine

Základom je stanoviť o aký typ fistuly sa jedná vzhľadom na zvierač:

  • Extrasphincterická – fistula sa nachádza v sliznici a nezasahuje zvierače
  • Intersfinkterická – nachádza sa medzi zvieračmi konečníka
  • Trans-sfinkterická – preráža svaly zvieračov konečníka
  • Suprasfinkterická – vnútorné ústie fistuly sa môže nachádzať v análnom kanáli alebo v rekte

Dôležité je poznať jej smer, tvar, členenie. Klinicky sa smer fistuly / kanálika / určuje podľa tzv. Goodsallovho pravidla. To hovorí, že ak je vonkajšie ústie fistuly  v prednej polovici roviny anu / smerom na perineum – hrádzu  /, fistuly smerujú radiálne do otvoru anu. Ak je vonkajšie ústie v zadnej polovici roviny anu, tak vnútorné ústie fistuly je vždy na čísle 6 / porovnanie s hodinovým ciferníkom /, smerom ku krížovej kosti.

Úspešnosť riešenia perianálnych fistúl je cca 70 %. Po liečbe veľmi často recidivujú. Liečba recidívy perianálneho abscesu s fistulou trvá väčšinou niekoľko mesiacov.

Chirurgická liečba perianálnych fistúl

Chirurgický zákrok sa realizuje ambulantne, rekonvalescencia je rýchla. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii  rádiofrekvenčným skalpelom pri minimálnom poškodení okolitých štruktúr, a preto je aj opuch konečníka po výkone minimálny, alebo Laserom metóda FiLaC v polohe na bruchu.

Tieto šetrné zákroky, realizované u nás v Proktovena,  umožňujú návrat do práce do 5 dni  od zákroku až u 80% pacientov.

Metódy liečby
  • Discizia – otvorenie kanála fistuly u Extrasphincterických fistúl - neodstraňuje sa tkanivo fistuly.
  • Fistulektómia, vybratie fistuly. Jednoduché fistuly, ktoré len okrajovo prechádzajú cez okraj zvierača konečníka, alebo medzi zvieračmi.

  • Elastická ligatúra u transphincterickej fistuly zabráni porušeniu funkcie análneho sfinktera – análneho uzáveru, zabraňuje análnej inkontinencii.
  • FiLaC – Laserová operácia /Fistula Laser Ablation/, účinnosť laserovej metódy je cca 70 %. Je to moderný a šetrný spôsob operácie transphincterických  fistúl, ktorý nahrádza zdĺhavé hojenie elastickou ligatúrou.

Zákroku predchádza zavedenie drénu cez fistulu, ktorý ponecháme cca 6 týždňov . Pri zákroku v lokálnej anestézii zavádzame laserové vlákno cez vonkajšie ústie fistuly až do úrovne vnútorného vyústenia fistuly.

Z vnútorného ústia fistuly aplikujeme laserový svetelný lúč s koaguláciu výstelku fistuly. Aplikovaná tepelná energia sterilizuje obsah aj vnútornú výstelku fistuly, ktorá sa teplom tiež zvrašťuje. Definitívne hojenie trvá cca 6-8 týždňov.

Spať

Každý deň voľné termíny pre akútnych pacientov

06.05.2024 ( Pondelok ) 12:30 hod., 12:45 hod